V praxi se každý restaurátor prakticky denně setkává s fotografií, která mu slouží jako dokumentace, popis jeho práce. Na úvod si upřesněme jednoduchou otázku:
Co je to fotografie?
Tuto otázku můžeme například definovat takto: „fotografie je proces, při kterém je zaznamenáváno světlo/záření na světlocitlivý materiál (film, senzor…), které je fotografovaným tělesem vyzařováno nebo odraženo od jeho povrchu.“
Při fotografování bychom si měli uvědomit, že fotografie nezaznamenává realitu, ale snaží se o interpretaci reality, kterou zaznamenává za určitých podmínek v určitém čase a je upravena fotografickou optikou, světlocitlivým materiálem a v neposlední řadě u digitální fotografie softwarem.
K čemu slouží fotografie v restaurátorské praxi?
Fotografické snímky v památkové péči můžeme v základu dělit na:
Snímky pro vědeckou a odbornou dokumentaci
Tyto snímky mají účel popisovat a jejich hlavním hlediskem je přesnost a jednoznačnost. Tyto fotografické záznamy by měly být v zásadě opakovatelné a vzájemně porovnatelné. Při jejich pořizování se obvykle používají pomocné nástroje, jako jsou objektivizační prvky, kalibrační nástroje, a navíc se zaznamenávají okolnosti vzniku samotného snímku.
Snímky popularizačního a propagačního charakteru
U těchto fotografií není požadována vědecká přesnost, to ale neznamená, že by měli měnit, či zcela přetvářet realitu, kterou ilustrují. Určitým způsobem jde o emotivní popis situace nebo předmětu. U těchto fotografií se cení originalita a jedinečnost vyobrazení známých skutečností, či jiný pohled na vědecké prostředí.
Základní vlastnosti dokumentační fotografie
- Bude se jednat o záznam existující předkamerové reality za pomoci elektromagnetického záření.
- Přípustná úprava může zahrnovat přiměřenou korekci barevného podání, úpravy jasu, dynamického rozsahu, ostrosti. Retuše mohou zahrnovat kazy na snímcích. Veškeré úpravy nesmí ovlivnit informační hodnotu snímku.
- Za určitých podmínek lze obraz skládat z několika fotografií. Tento proces však musí být kontrolovatelný a opakovatelný.
- Velmi důležité je klást důraz na objektivizaci a výpovědní hodnotu jednotlivých fotografických snímků s ohledem na možnosti použití pomocných nástrojů.