Menu Zavřeno

Stažení snímků z fotoaparátu do zařízení

Na úvod začnu takovouto banální věcí, jako je stažení fotek z fotoaparátu. Asi každý z vás ví, že když vyjmete paměťovou kartu z foťáku a vloží ji do čtečky, můžete si jednoduše přesunout (po proklikání se složkami a podsložkami) soubory do libovolné složky. Níže se vám pokusím ukázat, že je snadnější a praktičtější využít příslušného programu – ať od výrobce fotoaparátu nebo libovolného pro správu fotografií. Tyto programy obvykle mají funkci import ze zařízení. A proč se tímto zdržovat? Usnadní vám to práci ať ve výběru snímků, které chcete stáhnout nebo automatického vytváření složek a pojmenování souborů.

Níže vám prozatím představím dva programy, které tuto funkci mají. A to Adobe Bridge CC od AdobeEOS Utility 2 od Canonu. U programů se nebudu prozatím zabývat podrobnějším použitím.

  Adobe Bridge CC
  EOS Utility


Adobe Bridge CC

  Adobe Bridge CC

Adobe Bridge CC je profesionální program pro správu veškerých souborů na vašem počítači. Verze pro Creative Cloud je volně ke stažení bez jakéhokoliv omezení – samozřejmě vám nebudou fungovat zásuvné moduly od placených programů.

Soubory lze importovat z paměťových karet vložených do čtečky, z připojeného zařízení nebo ze sdílených složek CC (Adobe Creative Cloud).

Adobe Bridge CC disponuje dvěma nástroji pro stahování fotografií: Import ze zařízeníNačíst fotografie z fotoaparátu.

Import ze zařízení

Adobe Bridge CC – Import ze zařízení.

Funkce Import ze zařízení je velmi jednoduchý nástroj pro stažení fotografií z různých zařízení a nosičů. Nabízí výběr složky pro uložení, stažení manuálně vybraných snímků a stažení všech snímků.

Načíst fotografie z fotoaparátu

Adobe Bridge CC – Správce stahování

Oproti tomu funkce Načíst fotografie z fotoaparátu je pokročilý a velmi užitečný nástroj, který si trochu následně popíšeme.

Vlevo dole lze rozšířit zobrazení a tím získat další možnosti nastavení.

 1. Výběr zařízení, ze kterého proběhne import.
 2. V hlavním okně s náhledy lze manuálně vybrat soubory nebo automaticky vybrat vše.
 3. Výběr základní složky pro uložení fotografií.
 4. Nastavení pojmenování složek, do kterých budou soubory uloženy (výběr z mnoha přednastavených možností nebo vlastní – pokročilé nastavení tohoto nástroje si popíšeme v jiném díle).
 5. Pojmenování stažených souborů (výběr z mnoha přednastavených možností nebo vlastní), při přejmenování máme možnost uložit původní název do externího souboru XMP – do tohoto souboru se ukládají i úpravy provedené v Camera RAW. Pokud chcete využívat datum k řazení složek a souborů, je nutné používat americký způsob zápisu: rok, měsíc, den (RRRRMMDD).
 6. V rozšířených možnostech nástroj nabízí rovnou převod do DNG – jedná se o Adobe soubor RAW (umožňuje práci se soubory RAW z novějších fotoaparátů, které nejsou v knihovně Camera RAW a nelze tak se soubory pracovat/upravovat).
 7. Je možné nastavit, aby byly stažené snímky po dokončení stahování ze zařízení smazány. (SD kartu je lepší smazat až po jejím zaplnění kvůli životnosti.)
 8. Nástroj nabízí originální soubory zálohovat do jiné složky.
 9. Poslední možností je přidat hromadně do souborů metadata.

EOS Utility

  EOS Utility

EOS Utility je aplikace pro komunikaci s fotoaparáty značky Canon. Umožňuje správu fotografií, ovládání fotoaparátu na dálku, nastavení fotoaparátu a mnoho dalšího. Pro stažení novější verze aplikace je vyžadováno sériové číslo vašeho fotoaparátu.

Canon - EOS Utility 2

EOS Utility 2 – Import ze zařízení

Po spuštění aplikace a připojení vašeho fotoaparátu se zobrazí jednoduché okno. Pro stažení snímků máte dvě možnosti stáhnout poslední ještě nestažené snímkyvolný výběr ze všech snímků.

výběr možnosti stažení

EOS Utility 2 – výběr možnosti stažení.

V režimu volného výběru fotografií je možné:

 1. vybrat určité fotografie ručně (na přeskáčku nebo pomocí klávesy Shift).
 2. v horní rozbalovací roletce se třemi rámečky vybrat možnost Vybrat vše nebo Vybrat nejnovější snímky.
Canon - EOS Utility 2 - nastavení

EOS Utility 2 – nastavení

Nastavení aplikace je jednoduché a pomůže nám automaticky rozřadit fotografie do složek a pojmenuje nám soubory podle potřeby. Pokročilým pojmenováváním a přejmenováváním souborů se budeme zabývat později.

 1. jako první si můžeme nastavit základní umístění, kam se nám budou vytvářet složky a ukládat stažené snímky.
 2. je možné nastavit, aby byly stažené snímky po dokončení stahování ze zařízení smazány. (Osobně moc nedoporučuji. Aplikace pozná, které snímky byly staženy a vždy stáhne pouze nové. SD kartu je lepší smazat až po jejím zaplnění kvůli životnosti.)
 3. Pro vytváření složek, do kterých se budou soubory nahrávat, máte na výběr z různého pojmenování – buď jen podle data vytvoření nebo vlastní název. Pokud chcete využívat datum k řazení složek a souborů, je nutné používat americký způsob zápisu: rok, měsíc, den (RRRRMMDD). Jako oddělovač máte na výběr z podtržítka nebo spojovníku/mínuska. Použití záleží jen na vás, základní pravidla/doporučení nabídnu v následujícím článku.

Snad vám přišlo těchto několik rad vhod. Pokud budete mít dotaz nebo připomínku, napište je do komentáře. Časem mohu přidat i jiné programy. Předem zmiňuji, že Picasa 3 od Google ukončilo vývoj a podporu, jinak malá a dostačující aplikace pro správu fotografií na počítači.


Články seriálu


Posted in Zpracování reprodukční a dokumentační fotografie

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *