Restaurování proběhlo v rámci projektu: „Restaurování mozaik tzv. české mozaikářské školy ze skla a kamene“ pod záštitou Fakulty restaurování v Litomyšli UPa.
- Název díla: Racek, jeden ze dvou mozaikových výjevů
- Umístění: Labské nábřeží, Děčín, dolní stanice lanového výtahu na vyhlídku Pastýřská stěna (technická památka)
- Autor: Vladimír Petráček (1942)
- Datace: 1982
- Rozměry díla: Racek ø 152 cm
- Technika, materiál: skleněné pravidelné mozaikové kostky z mačkaného skla pokládané alla prima do epoxidového lepidla Lepox
Předmětem restaurátorského zásahu byla jedna ze dvou interiérových mozaik od Vladimíra Petráčka. Mozaika byla osazená na kruhovém transportovatelném panelu vyskládané z mačkaných skleněných kostek lepených epoxidovým lepidlem. Mozaika byla umístěna ve spodním vestibulu výtahu na vyhlídku Pastýřské stěny v ulici Labské Nábřeží v Děčíně. Hlavní problematikou mozaiky byla degradace nosné dřevotřískové desky a epoxidové pryskyřice vlivem UV záření a vlhkosti – do objektu silně zatéká. Nosná deska je silně degradovaná bobtnáním, to mělo za následek zprohýbání povrchu, odlepení kostek od epoxidového lože a lokální ztrátu kostek. Povrch mozaiky byl pokryt šupinami degradované epoxidové pryskyřice a ve spodní části býlími usazeninami (patrně výluhy z omítky) a korozí z kovové obruče, kterou je mozaika opásána. Restaurátorský zásah byl konzultován s autorem Vladimírem Petráčkem.
Před započetím samotných restaurátorských prací bylo nutné mozaiku zajistit ochranným přelepem a transportovat do ateliérů Fakulty restaurováni v Litomyšli. Degradovaná dřevotřísková deska byla postupně odstraněna odsekáním z rubové strany a povrch kostek očištěn od zbytků epoxidové pryskyřice. Tento proces byl zopakován i z lícové strany. Doplňky chybějících částí mozaiky byly rekonstruovány podle černobílých dochovaných fotografií. Barevnost jednotlivých kostek byla odvozena od kostek v blízkosti fragmentů a intenzity černé na fotografiích. K rekonstrukci byly použity stejné dobové mozaikové kostky. Opětovné osazení bylo provedeno na hliníkovou desku se závěsem. Jako lepidlo byla použita moderní epoxidová pryskyřice určená pro restaurování skleněných předmětů.
- Restaurováno: říjen 2017 – květen 2018
- Odborný garant za FR UPa: Mgr. art. Jan Vojtěchovský, Ph.D.
- Restaurátorský zásah provedl: BcA. David Svoboda, DiS. (student 2. ročníku magisterského studia Fakulty restaurování UPa, Ateliér restaurování nástěnné malby a sgrafita)
[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“12″ sortorder=“143,142,154,144,145,146,147,148,151,152,153,149,150″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“200″ thumbnail_height=“200″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“0″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“0″ slideshow_link_text=“[Ukázat prezentaci]“ template=“/home/www/daviart.cz/www/wp-content/themes/daviart/nggallery/gallery-daviart.php“ order_by=“imagedate“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″] fotografie archiv FR UPa a D. Svoboda
Související odkazy
České Mozaiky – Do Děčína se po restaurování vrátily mozaiky z Pastýřské stěnyVetřelci a Volavky – Holubice míru
Děčínský denník – Výtah na Pastýřskou stěnu