Restaurování proběhlo pod projektem: „Restaurování mozaik tzv. české mozaikářské školy ze skla a kamene“ pod záštitou Fakulty restaurování v Litomyšli UPa.
- Název díla: Ptačí rodina
- Umístění: Lidická 913, Litomyšl
- Autor: ak. mal. Ludmila Jandová (1938–2008)
- Datace: 1969
- Rozměry díla: cca 2 m2 (99 × 204 cm)
- Restaurováno: květen–říjen 2018
Popis díla
Exteriérová mozaika od Ludmily Jandové je umístěna na severní fasádě přístavby bytového domu v Litomyšli. Mozaika je vytvořena kombinací různých materiálů jako pálená cihla, opuka, mramor a úlomky omítky s barevnou povrchovou úpravou. Některé části mozaiky byly silně poškozené, zejména opukové kameny, které se vlivem povětrnostních podmínek zcela rozpadly a z velké části chyběly. V podkladovém loži se nacházely hloubkové trhliny.
Stručná historie díla
Mozaika na severní straně přístavby činžovního domu v Lidické ulici v Litomyšli má rozměry 99 × 204 cm a nachází se necelé 2 m nad zemí. Dílo vzniklo v roce 1969 v dílně malířky, kreslířky, grafičky a ilustrátorky Ludmily Jandové, která je rovněž jeho autorkou. Ludmila Jandová byla v tvorbě mozaik velmi činná, často používala štípané sklo a kámen a motiv ptáků byl jejím častým tématem. První kompozici „Hnízdo“ realizovala v roce 1966 pro interiér základní školy v Křenově. Podobná mozaika se nacházela i na fasádě soukromého domu Jandových v Osíku. Další kamenná mozaika s ptačím motivem „Let ptáků“ vznikla v interiéru dnes již zbourané budovy projekčního střediska ZPA Jičín v Čakovicích v roce 1979.
Podle údajů z Topografického výzkumu exteriérových skleněných mozaik v ČR nese dílo název „Ptačí rodina“. Mozaika představuje dva světlé ptáky, holubice či labutě. Jeden pták sedí na hnízdě s dvěma bílými vejci, druhý pták přilétá shora. Pozadí je abstraktní, tvořené nepravidelnými barevnými pásy.
V 70. letech 20. století proběhla stavba západního přístavku domu a mozaika musela být přemístěna na své nynější místo.
Restaurátorský zásah
V rámci restaurování byl proveden podrobný průzkum materiálového složení a vlastností opuky. Vzhledem k požadavkům na vhodný materiál byla použita opuka z původního naleziště, i přes její nízkou stabilitu. Alternativní materiály nesplňovaly požadavek na štípatelnost kamene do tenkých plátů. Aby se prodloužila životnost opuky, byla ponořena ve stabilizačním roztoku.
Restaurátorské práce zahrnovaly několik kroků: mozaika byla důkladně zdokumentována, jednotlivé opukové kostky překresleny na fólii a celá plocha pod kameny snížena o několik centimetrů pro osazení nových kamenů. Dutiny a trhliny byly injektovány a vytmeleny. Povrch mozaiky byl na závěr očištěn.
Barevnost nových opukových kamenů se může zdát tmavší než původní, což je způsobeno chemickou reakcí, při které opuka mění barvu z šedé na bíložlutou.
- Odborný garant za FR UPa: Mgr. art. Jan Vojtěchovský, Ph.D.
Související odkazy
České Mozaiky – Ptačí rodina v Litomyšli je opět kompletní

